Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kladivo ERU zabíjí malé solárníky.

3. 07. 2017 12:31:17
ERU zadělává na další velkou kauzu ve fotovoltaice. Připravuje podklady pro kontrolu ústící v možný postih stovek malých výrobců. Kdo to zaplatí?

Nekompetentost našich zákonodárců ve spojení s mozkově vyprázdněným úředníkem opět brnká na nervy i peněženky běžných poplatníků.

V poslední době vyšlo několik článků o tom, že ERU (Energetický Regulační Úřad) otáčí kormidlem ve svých názorech a chystá se na již běžící fotovoltaiky, které využily novely energetického zákona a zahájily výrobu bez licence k podnikání v energetice. Samozřejmě změna kurzu zvedla vlnu nesouhlasu zainteresovaných. No a nejvíce zainteresovaní jsou nyní bohatí obchodníci s elektřinou. Proto je to i naštěstí slyšet. Je otázkou, jestli opět účelová nedoslýchavost výše uvedených poleví jako obvykle, až se běžné volání postižených změní v bouři ohrožujících jejich křesla nebo dříve zvítězí selský rozum.

Oč jde?

Jde jednoznačně o letitý problém tradice zákonodárců, kdy po objevení vhodného cíle (rozuměj možnost tématu jej po zjednodušení populisticky dobře prodat) se toto veřejně propaguje jako bohulibý úmysl našich osvícených vůdců. Tento v začátcích pro většinu dobrý záměr pak umí při realizaci dovést z pohledu občana do pekla. Ráj je asi malý, proto se do něj skrz vrátné (zákonodárce) obvykle dostanou jen vyvolení, jež disponují požadovanou finanční vstupenkou (stačí si jen vyhledat případy z minulosti).

Zde z původního záměru podporou výroby energie z obnovitelných zdrojů v místě její spotřeby chránit neobnovitelné zdroje pro budoucí generace, zlepšit efektivnost distribuce a zároveň tím snížit naší energetickou závislost na cizích (a ne vždy nám přátelských zemích).

Cesta k tomu jako obvykle u nás vedla vydáváním legislativních nedodělků z možnosti výkladu ve prospěch toho, kdo podá ruku s penězi. Do doby, než těch ruch s požadavkem na ráj je mnoho a je nutné tento exklusivní klub uzavřít. Takže, když varianta přinášející peklo pro občany (zvýšené ceny elektřiny) i zemi (zábor kvalitní zemědělské půdy) a ráj pro solární barony se z tohoto důvodu zavřela, následovalo krátké období již přiměřenější původnímu záměru ukrajující přemrštěnou smetanu (dodatečné zdanění). Nyní, když i s pomocí velkých hráčů v energetice, kteří si uvědomili potenciální velikost byznysu platila úprava možnosti instalace malé fotovoltaiky do velikost 10kWp bez nutnosti zajišťování náročné licence to vypadá, že bude opět jinak.

ERU začíná prosazovat názor, že i pro tyto malé zdroje, pokud nedokážou garantovat nulový přetok do distribuční sítě je nutná licence. Zatím jen analyzuje podklady pro možnost spuštění jejich kontroly. Výsledkem tvrdého prosazování tohoto výkladu (i když si protiřečí s jinou částí naší legislativy) může být potlačení tohoto trendu instalace malých zdrojů v místě spotřeby, který je plně v souladu s původním ušlechtilým záměrem. Nebo stejně jako v počátcích naší anabáze se solární energii jsme my, diváci stojící před oponou opět slepí a nechápeme záměry režiséra? Například, že je kanonádou podporující spřátelené firmy (první výstřely již dříve spustila solární asociace sdružující firmy podnikajících v oboru) připravující možnosti v podobě schválení zákona stanovující malovýrobcům výrobu v režimu tzv. net-meteringu. Zjednodušeně pro laika, pokud v tomto režimu vyrobím více než spotřebuji, tak tato nadvýroba by bezplatně propadla ve prospěch distribuční společnosti.

Do této chvíle jsem byl nadšený s rozšiřující se nabídky i velkých společností na zřízení malé domácí fotovoltaiky. Měl jsem dojem, že konečně se v této pro naši budoucnost tak významné oblasti blýská na lepší časy. Po dřívějších zkušenostech a nynější změně kurzu ERU si však kladu otázku.

Že by velcí hráči krytí státem opět rozehráli partii lobbingu, ze které vyjdou jako vítězové a řadový spotřebitel opět jako ten poražený? Nebo je to jen příprava karet pro jinou , nám zatím neznámou hru? Zaplatíme ji v podobě nákladů na soudní spory a odškodnění majitelů těchto zdrojů, kteří je postavili v souladu s dříve uznávaným výkladem? Nebo jen v podobě ztracené příležitosti?

A perlička na závěr: Evropská komise schválila opatření navyšující hodnotu výkonu FVE bez licence na pětinásobek ( 50KWp). Toto budeme muset tedy implikovat i do našich předpisů. Proč český byrokrat předhání bruselského jen v dotažení blbostí a jinak spí?

Autor: Petr Mrňka | pondělí 3.7.2017 12:31 | karma článku: 14.49 | přečteno: 715x

Další články blogera

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Ilja Hynek

Drsný příběh jedné šťastné rodiny

Je krásný nedělní jarní den, roku 2018. Blíží se devátá hodina ranní a je ticho. Podezřelé ticho. Zvláště, pokud jste rodina s třemi malými dětmi bydlící na kraji obce ve velkém domě se zahradou.

18.11.2017 v 17:29 | Karma článku: 7.34 | Přečteno: 404 | Diskuse

Milan Smrž

Paralely zániku

Má něco společného vývoj pohledu na ohrožení naší civilizace globálním oteplováním a fáze, kterými se mění postoj vážně ohroženého člověka k jeho vlastní nemoci? Možná překvapivě mnoho.

15.11.2017 v 13:00 | Karma článku: 6.95 | Přečteno: 262 | Diskuse

Mirek Matyáš

Norsko hrozný, Malajsie naprosto strašný, u nás je to naštěstí oukej.

Spoustu zaručených pravd a informací slýchám při diskuzích na téma energetické úspory. Opravdu se ten svět kvůli elektromobilům zbláznil?

13.11.2017 v 8:48 | Karma článku: 13.96 | Přečteno: 1427 | Diskuse

Jaroslav Trnovec

Elektřina jako náhrada spalovacích motorů? Zatím jen snění ekofantastů.

O elektřině se dnes všude mluví jako o pohonu budoucnosti, spalovací motory jsou prý mrtvé a životní prostředí prostě potřebuje, abychom jezdili na nějaký ekologický pohon.

10.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 33.96 | Přečteno: 851 | Diskuse

Petr Ovčáček

Zelení aktivisté chtějí titul šampiona doslova za každou cenu

Zpráva z tisku: Německá strana Zelených požadovala, aby v Německu okamžitě skončilo 20 uhelných elektráren, které nejvíc znečišťují životní prostředí. A do roku 2030 se pak úplně rozloučit s produkcí elektřiny nebo tepla z uhlí.

8.11.2017 v 14:10 | Karma článku: 33.44 | Přečteno: 928 | Diskuse
Počet článků 1 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 715

Jsme nedílnou součástí světa, jestli se nám nelíbí a jsme pasívní, je to naše vina. Tvořit si na něco názor je začátek změny, avšak bez následné akce jen začátek věčný.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.